Екологічна інспекція закликає не спалювати опале листя


  Прийшла осіння пора, яскраво розфарбовуючи довкілля.  Барвисте листя прикрашає дерева, вкриває землю строкатим килимом…

         Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області попереджає громадян, що чинним природоохоронним законодавством заборонено спалювання опалого листя, залишків рослинності. Проводяться рейдові перевірки з метою виявлення тa припинення таких порушень.

         Також екологічна інспекція нагадує про шкідливість вдихання диму, який утворюється при спалюванні опалого листя.  Адже навесні та влітку листя дерев накопичує з повітря пил та інші шкідливі речовини, які викидаються автотранспортом і підприємствами. При спалюванні опалого листя всі забруднюючі речовини знову викидаються в атмосферу у вигляді продуктів згорання, при цьому їх шкідлива дія значно підсилюється. У димі  опалого листя містяться оксиди азоту, вуглецю, чадний газ, а також сполуки важких металів.  У тліючих без доступу повітря багаттях може утворюватись бензопірен – речовина, здатна викликати ракові захворювання.

          Ненависний дим від спалюваного листя швидко наповнює довкілля, проникаючи у домівки навіть крізь зачинені вікна та двері. Повітря стає гірким і важким, ускладнюється дихання.  Жовтогаряча краса осені  перетворюється у сіру задуху…

         Особливо небезпечним є спалювання на присадибних ділянках рослин, які були оброблені хімічними речовинами. Найбільшу кількість хімікатів вбирає бадилля картоплі, адже для знищення колорадського жука картоплю щиро скроплюють різними хімікатами, часто навіть не задумуючись про їх склад. А вдихання продуктів згорання цих сполук може бути надзвичайно небезпечним для здоров΄я.

          Навіть аграрії часто знищують залишки сухої рослинності шляхом випалювання. В результаті таких дій не тільки згорають рослини, а гинуть птахи і тварини. Крім того, погіршуються механічні, фізичні, хімічні і біологічні властивості родючого шару ґрунту.

          Спалювання рослинності не тільки завдає шкоди довкіллю та здоров’ю людей, а й може перерости у неконтрольоване горіння, загрожувати знищенню будівель та споруд житлового сектору. Особливо важко локалізувати пожежі на відкритих територіях, де вогонь поширюється дуже швидко.

          Яке ж вирішення цієї проблеми? Що ж робити з опалим листям? Його можна вивозити на звалища як побутові відходи, а можна компостувати, щоб потім використати як добриво для дерев  чи кущів.

         Дбаючи про чистоту обійсть, господарств, населених пунктів, не нашкодьте довкіллю та своєму здоров’ю!